İşsizliği bitirmenin yolu bu iktidardan kurtulmaktır

TÜİK’in açıkladığı verilere göre aylardır yükselme eğiliminde olan işsizlik, Ocak 2019 itibariyle geçtiğimiz yıla göre 1 milyon 259 bin kişi artarak 4 milyon 668 bin kişiye ulaştı. İşsizlik oranı 3,9 puanlık artış ile yüzde 14,7 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK’in iktidarı kollayan verilerinin aksine, Türkiye’deki gerçek işsiz sayısı 7 milyon kişiye yükseldi. Sadece son bir ayda 400 bin kişi işsiz kaldı. TÜİK gerçekleri saklamaya çalışsa da, ne yazık ki, ülkemizdeki işsizlik oranı yüzde 20,5’e çıktı. Kadınlarda resmi işsizlik oranı yüzde 16,5 ile en üst sırada yer alıyor. Bu da iktidarın cinsiyetçi politikalarını yansıtıyor. Genç nüfusta ise işsizlik 6,8 puanlık artış ile yüzde 26,7 olurken, 15-64 yaş grubunda bu oran 3,9 puanlık artış ile yüzde 15 olarak gerçekleşti. Son 10 yılın en büyük işsizlik girdabıyla karşı karşıyayız.

Bu veriler oranların yükselmesinden daha fazla anlama sahiptir. Türkiye işsizlikte felakete sürüklenmektedir. Hazine ve Maliye Bakanı, “en kötüsünü gördük” dedikçe Türkiye halkları için ekonomik kriz derinleşiyor. Nitekim geçtiğimiz hafta söz konusu bakanın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” adlı program bu ülkenin emekçilerine umut değil açıkça yeni işsizliklerin haberini verdi.

Ülke tarihinin en derin ekonomik krizlerinden biri olan mevcut krizin siyasal sorumlusu mevcut iktidar blokudur. 17 yıldır uygulanan neo-liberal politikalar, işlevsiz hale getirilerek özelleştirilen kamu işletmeleri, topluma her türlü hakareti reva gören, yandaşlara Hazine garantili projeler aracılığıyla milyar liralar aktaran AKP iktidarı; krizin de milyonlarca yurttaşın işsiz kalmasının da doğrudan sorumlusudur.

AKP iktidarı yaşadığı ve bizlere yaşattığı siyasi krizi toplumu ayrıştırmak pahasına daha da derinleştirmiştir. İktidarın ekonomik krizi yönetme kabiliyeti kalmamıştır. Türkiye halkları bu krizi, doğrudan krizin sebebi olan bu iktidarla aşamaz. İsraf ve gösteriş zehirlenmesi yaşayan bu iktidar ve yandaşlarından işsiz bırakılan milyonlarca emekçi hesap soracaktır.

Çağrımız bu ülkenin işsizlerine, güvencesiz çalışan, işsiz kalma endişesiyle yaşayan milyonlarca yurttaşınadır. AKP’nin yenilebilir olduğunu 31 Mart seçimlerinde yürütülen örgütlü mücadelemizle görmüş olduk. Bir araya geldiğimizde, örgütlendiğimizde, üretimden gelen gücümüzü kullandığımızda hesap sorabileceğimizi; ekonomik krizden kurtuluş umudunun AKP iktidarında değil, emekçilerin ve ezilenlerin kendi özgücünde olduğunu net bir şekilde gördük.

Her geçen gün açığa çıkan gerçeklik şudur: Ülkeyi ekonomik krizden çıkartmanın ve devasa işsizlikten kurtulmanın yolu, mevcut AKP-MHP iktidar blokundan kurtulmaktır. AKP’nin sözde reform paketleri halklarımıza daha fazla yoksulluk, daha fazla işsizlikten başka bir şey getirmemektedir. 

Halklarımızı işsizlikten kurtulabilmenin yolu emekten, halktan yana istihdam programlarının hayata geçirilmesidir. Yeniden tanımlanmış bir kamu öncülüğünde, yerel yönetimlerin ve kooperatifler biçimindeki yerel örgütlenme biçimlerinin sorumluluğu altında yürütülecek "garantili istihdam programları" hayata geçirilmelidir. Bu amaçla Merkezi Yönetim Bütçesinin bazı kaynakları yerel yönetimlere aktarılmalıdır. Bunun için 31 Mart Yerel Seçimlerinde ortaya çıkan halkların iradesine saygı duyularak belediyeler çalışır hale getirilmelidir.

Günay Kubilay 
Emek, Ekonomi, Tarım ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı
15 Nisan 2019