İktidar HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talanı sürdürmek istiyor

31 Mart 2019 yerel seçimleri sürecinde HDP’nin başarısızlığı için her türlü devlet imkanını seferber eden AKP-MHP iktidarı, seçimlerden sonra da HDP’ye oy vermiş halk iradesini her türlü yöntemi mubah görerek yok saymaya, asgari hukuk ve demokrasi ilkelerine saldırmaya devam etmektedir.

Seçimlerin hemen ardından KHK’li oldukları gerekçesiyle Belediye eş başkanlarımız ve belediye meclis üyelerimizin mazbataları hukuka aykırı bir biçimde gasp edilmiş ve 6 belediyemiz, seçimi kaybeden AKP’ye peşkeş çekilmiştir.

19 Ağustos 2019 tarihinde AKP-MHP iktidar bloğunun emri ve onların tetikçiliğini yürüten İçişleri Bakanı’nın marifetiyle, 3 büyükşehir belediye eş başkanımız, eşzamanlı olarak görevlerinden uzaklaştırılmış ve yerlerine kayyım atanmıştır. Kayyım atanan 3 büyükşehir belediyemizin belediye meclisleri de kayyımlar tarafından fiilen feshedilmiştir.

Belediye meclis üyelerimize dönük saldırılar da organize hale getirilmiş ve bu kapsamda 5 ilçe belediyemizde toplam 20 belediye meclis üyemiz görevden uzaklaştırılmıştır.

Halkımızın/partimizin en küçük demokratik kazanımına dahi tahammül edemeyen iktidar son olarak il genel meclis üyelerimizi görevden uzaklaştırmaya gidecek kadar pervasızlaşmış, İçişleri Bakanlığının talimatıyla 9 Eylül günü, Muş İl Genel Meclisi üyesi 7 arkadaşımızı görevlerinden uzaklaştırmıştır.

İktidar HDP’nin kazandığı belediyeleri Kayyım Darbesi ile gasp ederken, çoğunluğunu partimizin kazandığı belediye meclislerini ve il genel meclislerini de hedefleyerek, HDP’nin hiçbir yerel yönetim biriminde çoğunluk olmasına tahammül edemediğini göstermiştir.

24 Haziran 2018 Milletvekili Genel Seçiminde Muş’ta 4 milletvekilliğinin 3’ünü kazanarak AKP-MHP ittifakını yenilgiye uğratan halkımıza ve partimize karşı kin ve nefretle hareket etmiştir. 31 Mart seçimlerinde Muş’ta bir kez daha yenilgiye uğrayacağını görmüş ve Muş Merkez ve Muş-Malazgirt Belediye Başkanlığı seçimlerine açık hileler karıştırarak belediye başkanlıklarını hukuk dışı yöntemlerle gasp etmiştir.

31 Mart 2019 seçimlerinde, Muş İl Genel Meclis Üyeliği seçim türü sonuçlarına göre; HDP yüzde 44.4, AKP yüzde 35.9, MHP yüzde 6, CHP yüzde 5,8 oranında oy almıştır. Bu sonuçlara göre toplam 48 üyelikten oluşan Muş İl Genel Meclis üyeliklerinin partilere dağılımı; HDP 26 üyelik, AKP 19 üyelik, MHP 2 üyelik ve CHP 1 üyelik şeklindedir. Bu sandalye dağılımına göre Muş İl Genel Meclisi çoğunluğu HDP’li üyelerdedir.

Muş İl Genel Meclis Üyeliğine dair bu sonuçlara bakıldığında, bu saldırının temel hedefi açıkça ortaya çıkmaktadır: HDP’nin meclis çoğunluğunu yok ederek rant ve talan anlayışını devam ettirmek, seçmen iradesini gasp etmek ve yerel karar alma organlarından birisi olan meclisleri tamamen iktidarın güdümüne sokmak.

Parti olarak, demokratik talepleri olan toplumsal dinamiklerin iradesini kararlı bir biçimde temsil etmeye devam edeceğimizin, demokrasi mücadelesinde bir adım dahi geri atmayacağımızın bilinmesini istiyoruz. Halklarımızın demokratik iradesine karşı geliştirilen faşizan tüm hamleleri halkımızla birlikte boşa çıkaracağımızdan kimsenin kuşkusu olmamalıdır.

AKP-MHP iktidarı, partimizin ve halkımızın en küçük kazanımını, en küçük örgütlülüğünü dahi imha etmek için gece gündüz kirli planlar yapmaktadır. Halkımızla birlikte, bu kirli hesaplara, planlara teslim olmayacağımızı, mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi, örgütlülüğümüzü daha da güçlendireceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Salim Kaplan 
Yerel Yönetimlerden Sorumlu 
Eş Genel Başkan Yardımcısı 
10 Eylül 2019