İhmalkarlık ve sorumsuzluk 5 işçinin hayatına mal oldu

İhmalkarlık ve sorumsuzluk 5 işçinin hayatına mal oldu

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde, çevresinde de fabrikalar bulunan büyük bir alana kurulu dört katlı tekstil fabrikası ve lojistik deposunda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıkması sonucu fabrikanın üçüncü katında mahsur kalan dört işçi ile yaralı olarak hastaneye kaldırılan bir işçi yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren işçilere rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır diliyoruz. 

Unutulmamalıdır ki; Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bir tekstil fabrikasında çıkan yangın sonucunda yaşamını yitiren 5 işçinin hangi ihmalkarlık ve sorumsuzluk sonucunda canlarını yitirdikleri açıktır. 

Ayrıca belirtildiği üzere yaşamını yitiren işçiler arasında mülteci/göçmen konumunda olanların da bulunduğu, halihazırda usülsüzlüğü ve yasa tanımazlığı ile ustalık mertebesine erişmiş olan AKP iktidarının kayıtdışılığı da sermayenin lehine normalleştirdiği açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır.

Her fırsatta işçi düşmanlığı yapan ve bunu gizlemeyen AKP iktidarı, muktedirliğinin ve sermaye ile olan gayri nizami ilişkisinin sonucunda iş cinayetleri adeta olağanlaştırılmış, patronlar cinayetlerden dolayı hesap vermez hale gelmiştir. İşçi örgütlenmelerini darmadağın eden ve yerlerine kendisine bağlı sendikalar ikame eden AKP döneminde Türkiye iş cinayetlerinde dünya genelinde 3. Avrupa’da ise 1. olmuştur. 

Seçim zamanı oy taciri rolü ile işçi kardeşi görünen, takiyye yapmak adına her Ramazan ayında iftar açmak için kameralarla beraber maden ocağına inen yahut bir emekçinin mütevazı sofrasına ortak olan AKP’nin derdi işçiler, emekçiler değil aksine rant ve sermayedir. 

Sizler saraylardan olma evlerinizde lüks içinde ve görgüsüzlükle yaşarken insanlar ölüyor. Kocaeli’nin Çayırova ilçesindeki tekstil fabrikasında çıkan yangında 5 emekçi, 3 kuruş için, bayram günü yanarak hayatını kaybediyor. Elbette bu böyle devam etmeyecek. Bu saltanat bitecek. Tüm bu cinayetlerin sorumluları hesabını verecek. İnsanca yaşam ve insanca çalışma koşulları için mücadelemiz sonuna kadar sürecek. 

Bilinmelidir ki bugün düzen partilerinin aksine işçi mücadelesine omuz veren, emekten yana ilkesel bir tutumu olan yegane parti HDP’nin amacı hak temelli bir istihdam ve insan onuruna yakışır çalışma koşullarının her yurttaş için uygulanmasıdır. 

Sorumsuzluk ve sermayenin fütursuz tutumları ile tam anlamıyla bir işçi mezarlığına dönen Türkiye’nin başta iktidar ve onun işçi sınıfını yok hükmünde gören tutumlarının kökten değişimine yönelik çağrımızı yineliyor ve artık yeter diyoruz.

 

Hüseyin Taka,
Halkların Demokratik Partisi
Emek Masası Çalışmaları Grubu Sözcüsü
7 Haziran 2019

Etiketler: #hüseyin taka