Hızır cümlemize bolluk, bereket ve barış getirsin

Hızır/Xızır yeşil, bolluk, bereket anlamındadır. Doğanın, varlığın, hakikatin, mukaddesin, yaşamın medet umulan, darda kalınca yetiş denilen umut kapısının kendisidir.

Alevilerin ibadet takviminde önemli bir yer tutan Hızır ibadeti ve bu ibadet bütünü içinde yer alan Hızır orucu, 13-14-15 Şubat tarihlerinde tutulur. Bu oruç Alevilerce üç gün olarak tutulmakla birlikte kimi Ocaklarda yedi gün de sürdürülür. 

30 Ocak ile 20 Şubat arasında icra edilen Hızır İnancı, Alevilerce çok yoğun yaşanan bir inanç ve ibadettir. Bu dönemde Hızır ile İlyas’ın buluştuğu ve insanlığa yardım için dünyaya geldiğine inanılır. Hızır inancı diğer taraftan ‘doğanın doğumu’ öncesidir. 20 Şubat’ta ilk cemrenin havaya düştüğü zamana kadar inançsal ritüeller devam eder. Hızır için oruç tutulduğu gibi lokmalar da sunulur. Her akşam cemler yapılıp dualar edilir. Birlik lokmaları yenir.   

Yaşadığımız coğrafyada savaşların sürdüğü, kan ve gözyaşının hakim olduğu bir süreçte Hızır’ın mazlumlara Can, darda kalanlara derman olmasını ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyoruz. 

Hızır cümle canların yar ve yardımcısı olsun. Alevi toplumunun orucu makbul, duaları kabul olsun.

Aşk ile...

Ali Kenanoğlu
HDP Parti Meclisi ve Halklar İnançlar Komisyonu üyesi
13 Şubat 2018