Hasta tutsaklar tabutlar içerisinde tahliye oluyor

Yüksek tansiyon hastası ve dört kez anjiyo olan Burhan Karatay, 3 yıl 10 aydır tutuklu bulunduğu Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalp krizi geçirerek yaşamını yitirmiştir. Burhan Karatay’a rahmet, ailesine başsağlığı diliyoruz.

Karatay’ın ilerleyen yaşı ve ağırlaşan sağlık sorunları nedeniyle yapılan tüm tahliye başvuruları reddedilmiş, tedavi olma talepleri ise cezaevi yönetimi tarafından göz ardı edilmiştir. Tıpkı Koçer Özdal gibi, Burhan Karatay da, uzun tutukluluk süresi ve tanınmayan tedavi hakkı nedeniyle göz göre göre ölüme gönderilmiştir.

Daha bir hafta önce Meclis’e sunmuş olduğumuz hasta tutsakların durumuna ilişkin araştırma önergesi, AKP oyları ile reddedilmişti. Eğer bu önerge kabul edilmiş olsaydı, Burhan Karatay hala aramızda olabilirdi.

Yasama çalışmaları, suç duyuruları, basın açıklamaları ve eylemler ile dikkat çekmeye çalıştığımız hasta tutsakların durumu görmezden gelindikçe, cezaevlerinden tabutlar çıkmaya devam edecektir. Hükümeti ve Adalet Bakanlığı’nı bu vicdansız tavırdan dönmeye çağırıyoruz.

Cezaevlerindeki tutsakların bedensel bütünlüğü, yaşam hakları bu devletin sorumluluğudur. Eğer yetkili isimler bu sorumluluğu yerine getiremiyorsa, mevcut görevlerini bırakmaları gerekmektedir.

Tutukluların gerek ulusal gerekse uluslararası sözleşme ve yasalar ile tanınan hakları derhal uygulanmalı, cezaevlerinde bulunan tüm hasta tutsaklar derhal tahliye edilmelidir.

Karatay’ın ölümünde payı olan tüm isimler ve merciler hakkında gerekli yasal girişimleri başlatacağımızı buradan duyuruyoruz.

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili

7 Kasım 2018