Belediyelerimizden, halk iradesinden ve çocuklarımızdan ellerinizi çekin!

Belediyelerimizden, halk iradesinden ve çocuklarımızdan ellerinizi çekin!

31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerden sonra Halkların Demokratik Partisi’nin büyük oy farkları ile kayyımlardan devraldığı ve halk iradesinin yeniden yönetime geçtiği belediyelere yönelik gasp, saldırı ve işgal uygulamaları devam ediyor. Akıl almaz bir “düşman hukukunun” uygulandığı bu yönelimler, iktidar blokunun sınır tanımaz, pespaye ve keyfiyet sınırlarının vardığı korkutucu boyutları da gözler önüne seriyor. X-Ray ve GBT fişlemesinden, meclis üyeliği düşürmeye kadar pek çok uygulama ile adeta yerel yönetimlere darbe süreci devam ettirilmekte, iktidar bloku, ‘kazandınız ama kabul etmiyoruz’ demektedir. Kayyımlar şahsında ortaya çıkan yolsuzluk, hırsızlık ve talan pratiklerinin hesabı verilmesi gerekirken, yeni yöntemlerle belediyelerimiz haksız bir şekilde işlevsiz kılınmakta, yeni rejimin yönetsel aygıtı olan kayyım sistemi pratikte devam ettirilmek istenmektedir.

Dün Diyarbakır Kayapınar Belediyesi’nde yaşanan çocuk kreşi işgal girişimi de bu hukuksuz uygulamaların bir devamıdır. Kayapınar Belediyesi tarafından yaptırılan ve kreş olarak kullanılan “Kayapınar Çocuk Kreşi”, 19.03.2019 tarihinde kayyım tarafından 25 yıllığına bedelsiz bir şekilde protokol ile Müftülüğe Haziran 2019’da verilmek üzere tahsis edilmiştir. Kayapınar Belediyesi tarafından Mayıs ayında gerçekleştirilen meclis toplantısı ile halen hizmet vermeye devam eden bu kreşin tahsisinin iptaline karar verilmiş, protokol iptal edilerek ilgili kuruma bildirilmiştir.

Belediye meclis kararları hukuken bağlayıcı olmasına rağmen Müftülük 29.05.2019 tarihinde kreşi basarak, binanın boşaltılmasını, ailelerin çocuklarını almalarını isteyip demirbaş ve donatıların kendilerine tahsis edildiğini ifade etmiştir. Bunun hukuken mümkün olmadığını, kreşin halen aktif olduğunu belirten Kayapınar Belediye Eşbaşkanımız Keziban Yılmaz, Cizre örneğinde olduğu gibi açıkça “kanun tanımıyorum” deyip eski protokolün işletileceğini ifade eden Kayapınar Kaymakamı Ünal Koç ile yapılan görüşmeden kamuoyunun sağduyusuna hitap edecek bir sonuca varamadıklarını kamuoyuna deklare etmiştir. Kaymakam Koç’un koruma polisleri kreş binasında bulunan belediye meclis üyeleri ile tartışıp, onlara fiziki şiddet uygulayıp darp etmiştir. Kaymakam bizatihi kreşe gelmiş ve “ben burayı işgal ediyorum” demekte beis görmemiştir. Belediye Eşbaşkanımız Yılmaz tarafından iptal edilen meclis kararına yönelik mahkeme yolunun açık olduğu hatırlatılması üzerine; Kaymakam, “hayır ben mahkemeye gitmiyorum, siz mahkeme açın” diyerek hukuku ve yasaları tanımadığını ifade ederek, hukuk ve yasaların getirildiği noktayı gözler önüne sermiştir.

Açık bir işgal, gasp, hukuksuzluk ve utanç örneği olan bu uygulamayı tanımıyoruz. Bu hukuk dışı uygulama halk iradesinin açık bir ihlali olduğu gibi, çocuklara yönelik psikolojik şiddet örneğidir ve çocuklarda travmalara sebep olmaktadır. Belediyelerimizden ve çocuklarımızdan ellerinizi çekin!

Belediyelere yönelik kayyım uygulamasının devamı olan ve çocuklarımıza yönelik bu eğitim gaspı ülkedeki tüm kesimleri ilgilendiren, temel bir hak sorunudur. Demokratik kamuoyuna, siyasi partilere ve sivil toplum örgütlerine bu hukuk ve kanun tanımazlığa karşı ses çıkarma ve duyarlılık çağrısı yapıyoruz.

Selahattin Aslan
HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu Eş Sözcüsü 
30 Mayıs 2019