AKP’nin ihmalkarlığı 4 işçinin daha canına mal oldu

AKP’nin ihmalkarlığı 4 işçinin daha canına mal oldu

İstanbul’un  Büyükçekmece ilçesinin Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan ve tekstil-plastik malzeme imalatı yapan dört katlı bir fabrikada, bilinmeyen bir nedenle, gece çıkan yangında yabancı uyruklu 4 işçi hayatını kaybetmiş, 2 işçi yaralanmış ve 4 itfaiye eri dumandan etkilenmiştir. Yaralanan, dumandan etkilenen işçilerin tedavileri kaldırıldıkları hastanede devam etmektedir. Yaşamını yitiren işçilere rahmet, ailelerine sabır ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Unutmamak gerekir ki; Büyükçekmece’de meydana gelen bu yangında yaşamını yitiren, yabancı uyruklu, 4 işçinin ölümünün nedeni AKP’nin sermaye yanlısı politikalarının sonucudur. Bu ihmalkarlığın sorumlusu, kar için her yolu meşru gören hükümetin politikalarıdır.

Valiliğin yaptığı açıklamaya göre yaşamını yitiren işçilerin mülteci/göçmen olduğu ortaya çıkmıştır. İşçi haklarının gasp edilmesi ve yasa tanımazlık konusunda ustalaşmış olan AKP iktidarının kayıtdışılığı sermayeye ‘ucuz işgücü’ sağlamak için normalleştirdiği açık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Her konuda milli olmaktan dem vuran ama söz konusu işçi ve işçi hakları olduğunda kapitalizmin evrensel kriterlerini uygulayan AKP,  kayıtdışılığın ve işçi cinayetlerinin birincil sorumlusudur.

Faillerin hesap vermediği, cezasızlığın devam ettiği iş cinayetlerinde sorumluların hesap vermesi ve insanca yaşam/çalışma koşullarının sağlanması için mücadelemiz sonuna kadar sürecek. 

Bilinmelidir ki geçmişte olduğu gibi bugün de düzen partilerinin aksine, işçi mücadelesine omuz veren, emekten yana ilkesel bir tutum benimseyen yegane parti HDP’dir. HDP’nin amacı, hak temelli bir istihdam ve insan onuruna yakışır çalışma koşullarının her yurttaş için uygulanmasıdır. Bu konuda dün olduğu gibi, bugün ve yarın da işçiden ve emekten yana duruşumuzu koruyacak, mücadelemizi daha da büyüteceğiz.

Sorumsuzluk ve sermayenin fütursuz tutumları ile tam anlamıyla bir işçi mezarlığına dönen Türkiye’nin başta iktidar ve onun işçi sınıfını yok hükmünde gören tutumlarının kökten değişimine yönelik çağrımızı yineliyor ve "artık yeter" diyoruz. 

Hüseyin Taka

Halkların Demokratik Partisi

Emek Masası Çalışmaları Grubu Sözcüsü

22 Haziran 2019