AKP-MHP koalisyonu, kapıları kırıp, insanların başlarına silah dayayarak yerel seçim startını verdi

Diyarbakır merkezli ve sekiz ilde gerçekleşen gece yarısı operasyonları sonucu 151 siyasetçi, aktivist ve haber takibi yapan 6 gazeteci kapıları kırılarak, başlarına silahlar dayanarak gözaltına alındılar.

7 Haziran 2015, 1 Kasım 2015 ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde HDP’nin almış olduğu milyonlarca oyu hazmedemeyen, son üç yılını partimizi meşru siyaset zemininin, demokratik siyaset alanının ve parlamentonun dışına itmek için harcayan AKP-MHP koalisyonu, gece yarısı operasyonları ile rejimini güçlendirmeye, faşizmi kurumsallaştırmaya çalışmaktadır. 

Bu kirli ittifak, yerel seçimlere giderken, FETÖ’cü hakim ve savcıların başlattığı operasyonları kendi mirası haline getirerek, uydurma suçlamalar ile siyasi bir soykırım yapma çabasını sürdürmektedir. 

2009 yılından bu yana haydutvari bir operasyonu kendi çıkarları için devam ettiren AKP iktidarı, halkın gözünde kaybettiği itibarı gözaltı ve tutuklamalar gerçekleştirerek geri kazanma hevesindedir. Kapıları haydutlar ve hırsızlar kırar, gazetecilere ve siyasetçilere silahı yalnızca acizler doğrultur. 

Evrensel gerçeklerde, hak ve özgürlüklerden bihaber olan bu kirli ittifaka tekrar hatırlatmak isteriz ki; sizin savcınızın, hakiminizin hukuksuzluklarından, polisinizin baskılarından korkmuyoruz. Gözaltına aldığınız, tutukladığınız kişiler bir gün sizler için de gerekli olacak adalet, barış ve eşitliğin savunucusudurlar. 

Gözaltına aldığınız insanları derhal serbest bırakın ve başarısız olmaya mahkum bu haydutvari operasyonlarınıza bir an önce son verin.
 
Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili

9 Ekim 2018