Adil yargılanma ve savunma hakkı askıdayken ceza yağdırıldı

Aralarında rehin tutulan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya’nın da bulunduğu ve kamuoyunda KCK-Van Davası olarak bilinen dosyada mahkeme heyeti ceza yağdırdı. Bekir Kaya ve diğer beş kişiye 8 yıl 9 ay, beş kişiye 7 yıl 6 ay ve bir kişiye 5 yıl 3 ay hapis cezası verildi ve tutuksuz yargılanan 11 kişinin de hükmen tutuklanmasına karar verildi.

Siyasi soykırım operasyonları neticesinde verilen bu hukuka aykırı karar ile belediye eşbaşkanlarımız,  yöneticilerimiz ve partimize gönül verenler hapis cezaları ile korkutulmaya ve sindirilmeye çalışılmaktadır.

Adil yargılanma ve savunma hakkının askıya alındığı, ceza hukukunun ihlal edildiği davada, mütalaanın dahi tebliğ edilmeden cezalandırılmaya gidilmesi ile, yürütmenin tahakkümü altındaki yargı organlarının başta Kürtler olmak üzere tüm muhaliflere düşman ceza hukuku uyguladıkları bir kez daha görülmüştür.

Mahkeme heyeti dosyaya yeni atanmasına rağmen, 16 klasörlük dosyayı incelemeden ve siyasi baskı altında alelacele ceza kesmiştir. Yargılama boyunca açıkça taraflı davranmış ve iktidara bağımlı olduğunu her fırsatta göstermiş olan bu heyet, daha yargılamanın başında usulü eksikliklere rağmen yargılananları ve avukatları bilmedikleri mütalaa hakkında savunma yapmaya zorlaşmıştır.

Hukuka aykırı bu usulsüz kararlara imza atan yargı mensupları elbet bir gün yargı önünde hesap verecektir. İktidarın talimatıyla alınan bu kararla muhalifler, demokrasi ve barış isteyenler korkutulmak ve yıldırılmak istenmektedir.

Bu karar bizlerin barışçıl ve demokratik siyasetteki ısrarımızı daha da arttıracaktır. Arkadaşlarımızın zindanlarda, bizlerin de dışarda verdiği demokrasi ve özgürlük mücadelesi büyük bir azimle devam edecektir.

İktidarın vakanüvisleri olan yargıçların verdiği bu hukuk dışı kararı tanımadığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz.

Ayşe Acar Başaran
Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü
Batman Milletvekili

10 Eylül 2018