5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, bilim ve eğitim emekçilerine kutlu olsun

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, bilim ve eğitim emekçilerine kutlu olsun

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü, Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülke tarafından eş zamanlı olarak kutlanmaktadır. Bu dayanışma ve mücadele gününün temeli 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasına dayanmaktadır. Öğretmenlerin toplumsal statüsü ve hakları açısından son derece önemli olan bu belge Türkiye tarafından da imzalanmasına rağmen siyasi iktidarların dirençleri sonucu belgenin gerekleri yerine getirilmemiştir. Son 17 yıllık AKP iktidarının bu konudaki politikaları ise direnç göstermenin çok ötesine geçmiş, kazanılmış hakları da hedefleyen bir saldırı politikasına dönüşmüştür.

Halkların Demokratik Partisi olarak nitelikli eğitimin nitelikli öğretmenle mümkün olduğu ve eğitim süreçlerinin bir bütün olduğu gerçeğinin altını çiziyoruz. Ortak toplumsal geleceğimiz için öğretmen yetiştirme ve kadrolu istihdam konusundan başlayarak, mevcut sorun yumağının bir an önce çözülmesinin zorunluluk olduğuna inanıyoruz.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü vesilesiyle, Eğitim emekçilerinin yıllardır yükselttikleri onurlu gelecek ve güvenceli iş mücadelesini selamlıyoruz. Eğitim sistemine ve tüm eğitim emekçilerine dönük bu saldırı politikaları karşısında eğitimin bütün bileşenlerinin ve “eğitim, iktidarın siyasi ihtiyaçlarına, kararlarına bırakılamayacak kadar ciddi bir iştir” diyen emekçi halklarımızın bir araya geldiği birleşik bir mücadele vakit geçirmeksizin yükseltilmelidir. Halkların Demokratik Partisi olarak, üzerimize düşen görevleri hakkıyla yerine getirmek için çaba göstereceğimizin sözünü veriyoruz.

Öğretmenlerimizin, eğitim ve bilim emekçilerinin 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü’nü kutluyoruz.

Sevtap Akdağ Karahalı
HDP Eğitim Politikaları ve Kültür Sanattan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı

5 Ekim 2019