Midyat AFAD kampından çıkarılmaya zorlanan Êzidîler nereye gönderilecektir?

Midyat AFAD kampından çıkarılmaya zorlanan Êzidîler nereye gönderilecektir?

Diyarbakır Milletvekilimiz Feleknas Uca, 2014'te IŞİD zulmünden kaçarak Türkiye'ye sığınan Êzidî Kürtlerin maruz kaldıkları ayrımcı uygulamaları ve kaldıkları kapmlardan uzaklaştırılmasını Meclis gündemine taşıdı. Milletvekilimizin Êzidîlerin AFAD Kampı'ndan çıkarılmasına ilişkin soru önergesi:

 

3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de İŞİD’in Êzidîlere uyguladığı soykırımdan sonra ülkemize gelen Êzidîlerin çoğunluğu iki buçuk yıl boyunca Demokratik Bölgeler Partisi belediyelerinin desteğiyle kurulan kamplarda kalmıştır. DBP belediyelerine kayyum atandıktan sonra, bu kamplardan birisi olan Diyarbakır Fidanlık Kampında kalan bine yakın Êzidî buradan çıkarılarak Mardin’in Midyat ilçesinde yer alan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) kampına yerleştirilmiştir.

Ancak, son bir haftadır Êzidîler bu kamptan da sürgün edilmekle karşı karşıya kalmıştır. Buna göre, AFAD yetkilileri kampta kalan yaklaşık 200 Êzidînin kampı terk etmesi talimatı vermiştir. Kampta kalan Êzidîlerin verdiği bilgilere göre, 29 Temmuz 2017 tarihinde AFAD yetkilileri, kendilerine ‘siz burada misafirsiniz, miadınız doldu’ diyerek kampı terk etmeye zorlamıştır. Bunun üzerine itiraz eden Êzidîlere, yetkililer tarafından üç gün süre verilmiş, üç günün sonunda kampı terk etmeleri istenmiştir. Ayrıca, kamptan gelen son bilgilere göre, 1 Ağustos gece yarısı kampta kalan dört Êzidî zorla kampın dışına atılmıştır. Söz konusu kampta kalan Êzidîler daha önce de ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Sorunları yerinde incelemek amacıyla kampı ziyaret etmek için yaptığımız başvurular AFAD tarafından reddedilerek, kampa girişimiz engellenmektedir.

 

Bu bilgiler doğrultusunda:                                                                                     

1. 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de soykırıma maruz kalan ve ülkemize sığınan Êzidîlerin AFAD tarafından kamptan çıkarılmaya zorlanması bilginiz dâhilinde midir?

2. Mardin Midyat AFAD kampında kalan Êzidîlerin gün ve saat belirlenmek suretiyle zorla çıkarılmalarının gerekçesi nedir?

3. Kampta kalan dört Êzidînin gece yarısı kampın dışına zorla atıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğru ise bunun gerekçesi nedir?

4. Birleşmiş Milletler tarafından soykırım olarak kabul edilen, 5 bin Êzidînin katledildiği, binlerce kadın ve çocuğun alıkonulduğu katliamın üçüncü yıldönümü olan 3 Ağustos günü Êzidîlerin AFAD kampından zorla çıkarılmasının gerekçesi nedir?

5. Mardin Midyat AFAD kampında kalan Êzidî sayısı kaçtır? Mardin Midyat AFAD kampında çıkarılmaya zorlanan Êzidî sayısı kaçtır?

6. Midyat AFAD kampından çıkarılmaya zorlanan Êzidîler nereye gönderilecektir?

7. Midyat AFAD kampında Êzidîlerin karşı karşıya kaldığı sorunları yerinde tespit etmek amacıyla ziyaret etme taleplerimizi AFAD neden engellemektedir? Kampta yaşanan ve kamuoyundan saklanan nedir?

 

1 Ağustos 2017

Tags : #Êzidiler, #Feleknas Uca