Türkiye, Şengal’de yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımalıdır

Türkiye, Şengal’de yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımalıdır

IŞİD çetelerinin 4 yıl önce Êzidî halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamda yaşamını yitirenleri anmak için Şengal'de bulunan Batman Milletvekilimiz Feleknas Uca'nın açıklaması:

3 Ağustos 2014 tarihi, dünya tarihinde kara bir günü ifade etmektedir. O tarihte, Ortadoğu’yu kan gölüne çevirme ve güç devşirme derdinde olanların maşası DAİŞ çeteleri, tüm dünyanın gözleri önünde Êzidî’lerin kutsal kenti Şengal’e saldırmış, binlerce Êzidî kadın ve çocuğu esir almış, binlerce Êzidî erkeği başlarını keserek katledip toplu mezarlara gömmüştür. Bu soykırımdan canlarını kurtarmaya çalışan 150 binden fazla Êzidî, Şengal Dağı’na kilometrelerce yol yürüyerek sığınmış, sıcaktan, açlıktan, susuzluktan sağ kurtulabilenler, Diyarbakır, Urfa, Şırnak, Siirt, Mardin ve Batman’a göç etmiştir. 73. Ferman burada bitmemiş, binlerce Êzidî, Avrupa yollarına düşmüş, kimisi öldürülmüş, kimisi sularda boğulmuş, cenazeleri dahi bulunamamıştır. Bugün halen DAİŞ’in elinde 3 bin esir bulunmaktadır. Türkiye topraklarında kalanlar ise yaşamlarını DBP’li belediyelerin sağladığı olanaklarla idame ettirmeye çalışmıştır. Ancak ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalan Êzidîler Türkiye’de barındıkları süre boyunca “mülteci”, “misafir”, “sığınmacı” gibi herhangi bir statüye sahip olmadıklarından dolayı sağlık hizmetlerinin tamamından yoksun kalmışlardır. Suriyeli sığınmacılarla aynı statüye sahip olmaları için tarafımızca defalarca çağrılar yapılmasına karşın bu çağrılar sonuçsuz kalmış, Êzidîler çifte standardın kurbanı olmuşlardır. En son da DBP’li belediyelere kayyum atanmış, belediyelere bağlı kamplarda kalan Êzidîler kendi rızaları dışında AFAD kamplarına götürülmüşlerdir. Bugün halen AFAD kamplarında kalan Êzidîlere yapılmak istenen ziyaretler keyfi bir şekilde engellenmektedir. 

Yaralarını sarmaya ve Şengal’i yeniden inşa etmeye çalışan Êzidîler yaşadıkları bu soykırıma rağmen başını eğmemiştir. Bugün Şengalliler bir yandan çadırlarda yaşarken bir yandan kendilerini savunma gayreti göstermektedir. Bizler ise Şengal’de yaşanan soykırımın unutulmaması için çaba gösteriyoruz. Şengal’de yaşanan katliam, Suriye ve Irak’ın taraf olduğu 1948 Soykırım Suçunun Önlenmesine ve Cezalandırılmasına Dair Sözleşmesi’nin 2. Maddesine göre bir soykırımdır. Kadim Êzidî toplumunun kutsal topraklarını barındıran ülkelerden biri olan Türkiye de, Êzidîleri AFAD kamplarında barındırmanın samimiyet göstergesi olarak Şengal’de yaşananları ‘soykırım’ olarak tanımalı, Êzidî halkının maruz kaldığı, katliam, etnik temizlik, tehcir sebebiyle 3 Ağustos gününü Êzidî Soykırım Günü olarak kabul etmelidir.


Halkların Demokratik Partisi
Batman Milletvekili Feleknas Uca
Şengal
3 Ağustos 2018

Tags : #Feleknas Uca