Manisa HDP'ye yönelik tutuklamalara ilişkin soru önergemiz

Adana Milletvekilimiz Meral Danış Beştaş'ın Manisa il yönetici ve üyelerimize yönelik tutuklamalara ilişkin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi:

7 Haziran seçimlerinden itibaren Manisa'da yapılan toplam 16 operasyonda 87 HDP yöneticisi ve mensubu tutuklanmıştır. Ancak gelinen aşamada tutuklananlar hakkında 21 aydır iddianame hazırlanmamıştır. Manisa il binasına 16 Mart 2016 tarihinde yapılan ilk baskında il teşkilat merkezinde bulunan HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın resimlerinin bulunduğu seçim afişleri de dâhil olmak üzere birçok materyale el konulmuştur. 13 Aralık 2016 tarihinde bina ikinci kez basılırken, İl Eş Başkanı Ahmet Ertaş da bu operasyon kapsamında tutuklanmış; farklı tarihlerde ise Salihli Turgutlu ve Saruhanlı başta olmak üzere birçok ilçe binası basılarak aranmış, ilçe yöneticileri tutuklanmıştır. Tutuklu 87 kişiye yönelik suçlamaların tamamının sosyal medya paylaşımlarından oluştuğu ifade edilmektedir.

Bu bağlamda;

1- Manisa il ve ilçelerinde HDP binalarına baskın yapılma gerekçesi nedir?

2- Manisa il binasında HDP Eş Genel Başkanlarının fotoğraflarının el konulma gerekçesi nedir? Eş Genel Başkanların seçim afişleri neden suç materyali gibi bir muameleye maruz bırakılmıştır?

3- HDP il ve ilçe yöneticileri neden tutukludur?

4- Sosyal medya paylaşımları neden söz konusu HDP mensupları olunca suç niteliği kazanmaktadır?

5- Bazı tutukluların 21 aydır iddianamelerinin hazırlanmama gerekçesi nedir?

6- Cezanın infaz sınırını aşan tutukluluk süresi hak ihlali değil midir? Hak ihlallerinin tazmini sağlanacak mıdır?

7- Kişilerin cezaevinde ne ile suçlandıklarını bilmeksizin oldukça uzun süreler boyunca kalması hak ihlali teşkil etmiyor mu? İddianamenin mahkemece kabul edilmemesi yahut savcının kovuşturmaya yer olmadığına karar vermesi halinde 21 ay gibi uzun müddet cezaevinde kalanların zararının telafisi nasıl olacaktır?

8- Yurttaşların uzun süre tutuklu olmaları ile elde edilen kamu yararı nedir?

9- Atılı suç ile orantısız tutukluluk sürelerine ilişkin Bakanlığınızın bir çalışma yapması gündemde midir?

16 Haziran 2017