İrmez: Dosyasına gizlilik kararı verilen Hayri Demir için “Önce gözaltına al, sonra suç uydur” anlayışıyla mı hareket edilmektedir?

Şırnak Milletvekilimiz Aycan İrmez'in Hayri Demir'in gözaltına alınmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi:

Meclis’ten yaptığı haberler ve röportajlarla gündem yaratan Dihaber muhabiri Hayri Demir, Ankara’da kaldığı evden TEM Polisleri tarafından herhangi bir gerekçe gösterilmeden gözaltına alınmıştır. Birçok savaş bölgesinde görev alan ve Parlamento’dan yaptığı muhalif haberlerle adını duyuran deneyimli muhabir Demir’in dosyasında gizlilik kararı olduğu gerekçesiyle ne için gözaltına alındığı bilinmemektedir. Neredeyse her gün bir muhalif gazetecinin gözaltına alındığı ya da tutuklandığı Türkiye’de gözaltına alınan Hayri Demir’in 4 gündür Emniyet’te alıkonulması kamuoyu vicdanını yaralamakta, haber alma özgürlüğüne vurulan bir darbe olarak algılanmaktadır. 

Bu bağlamda;

1.      Gazeteci Hayri Demir hangi gerekçeyle gözaltına alınmıştır?

2.      Hayri Demir hakkında çıkarılmış herhangi bir yakalama kararı var mıdır? İfade vermesi için Emniyet’e çağrılmış mıdır?

3.      Yegane faaliyeti kalemi ve bilgisayarıyla haber ve röportaj yapmak olan muhalif bir gazetecinin bir suçlu gibi gösterilerek sabaha doğru şafak baskınıyla gözaltına alınma gerekçesi nedir?

4.      Gazetecilere yönelik gözaltı ve tutuklamaların bir baskı ve sindirme politikası olarak Hükümet tarafından uygulandığı kamuoyunun malumudur. Hayri Demir’in gözaltına alınması bu siyasetin bir parçası mıdır? Hayri Demir gibi muhalif gazetecilerden korkmanızın nedeni nedir?

5.      Habercilik dışında başka hiçbir faaliyeti olmadığı gayet iyi bilinen Hayri Demir’in dava dosyasına gizlilik kararı konmasının nedeni nedir? “Önce gözaltına al, sonra suç uydur” anlayışıyla mı hareket edilmektedir?

6.      Türkiye’de bugün itibariyle kaç gazeteci tutukludur? Bu gazetecilerin içeride tutulmalarının gerekçesi nedir?

7.      Türkiye’de gazetecilerin gözaltına alınması ve tutuklanması halkın haber alma özgürlüğüne indirilmiş bir darbedir. Türkiye en çok gazetecinin tutuklu olduğu ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye için aynı zamanda bir utanç olan bu durumu nasıl izah etmektesiniz? Bu konu ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmeyi düşünüyor musunuz?

20 Mart 2017