Erdoğan'ın tutuklu gazetecilere ilişkin demecine ilişkin önergemiz

Van Milletvekilimiz Bedia Özgökçe Ertan, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın BBC'ye verdiği röportajda tutuklu gazetecilere ilişkin söylediği, "gazeteci sıfatıyla içeride iki kişi var" ifadesini Meclis gündemine taşıdı. Özgökçe'nin Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinden şu ifadelere yer verildi:

İstanbul’da İngiliz BBC kanalında yayınlanan HARDtalkadlı programın sunucusu Zainab Badawi’ye özel bir mülakat veren AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, sunucunun Türkiye’de tutuklu 177 gazetecinin bulunduğu iddialarına ve basın özgürlüğüne yönelik sorusuna şu şekilde yanıt vermiştir:“Şu anda içeride olanların gazetecilik sıfatı yok. Bunlar ya terör örgütüyle beraber hareket etmişlerdir, ya silah bulundurmaktan içeri girmişlerdir, ya da birçok yerlerde bankamatikleri kırmışlar, buraları soymuşlardır. Ama ceplerinde bir sarı basın kartı değil, gazeteci kartı vardır. Bununla beraber de kendilerinin gazeteci olduğunu iddia etmişlerdir.Ve şu anda da sizin ifade ettiğiniz şekilde 170 tane gazeteci falan içeride yok, bunların hepsi yalan. Böyle bir şey söz konusu değil. Bunların defaatle açıklamalarını yaptık ve şu anda gerçek manada gazeteci sıfatıyla içeride iki kişi var. Bunun dışında böyle bir şey söz konusu değil. Bu yalanlarla da dünyayı kandırmayalım.”

Daha önce Bakanlığınız ise Türkiye’de tutuklu gazeteci sayısını bir açıklamada 30; bir başka açıklamada da 37 olarak ifade etmişti.

Kimin gazeteci olduğuna yönelik tartışmalar genellik basın kartına sahip olma etrafında olmaktadır. Buna göre basın kartı, yerli basın-yayın kuruluşlarının Türk uyruklu sahip ve mensuplarına, uluslararası basın- yayın organlarının Türk uyruklu mensuplarına ve Basın Kartı Yönetmeliğinde sayılan kamu kurum ve kuruluşlarının devlet enformasyon hizmetlerinde çalışan personeline, gazetecilik dışında başka bir işinin bulunmaması şartıyla, yerli veya uluslararası bir veya birkaç basın-yayın kuruluşu adına Türkiye’de mukim veya mukim olmamakla beraber görev alanı Türkiye’yi de kapsayan yabancı uyruklu gazetecilere Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nce verilen resmî nitelikte bir kimlik belgesidir.

Bu bilgiler bağlamında;

1) Cezaevlerinde tutuklu kaç gazeteci vardır?

2) AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki (2) olduğunu ileri sürdüğü gazeteciler kimdir?

3) Kamuoyuna yansıdığı ölçüde tutuklu olduğu belirtilen 177 kişi, gazeteci olarak kabul edilmiyorsa kayıtlarınızda meslek bilgileri ne şekilde yer almaktadır?

4) Gazeteci olmanın şartları nelerdir yahut gazeteci olmak için sarı basın kartına sahip olmak yeterli midir?

5) 2002 yılından bu yana kaç kişiye sarı basın kartı verilmiştir, kaç kişinin sarı basın kartı iptal edilmiştir?

6) Başbakanlık’a bağlı Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sürekli basın kartına sahip gazeteci sayısı kaçtır? Bunların arasında daha önce mesleği şoförlük olanlar var mıdır?

7) Periyodik olarak bir araya gelerek basın kartı başvurularını tarafsız bir şekilde değerlendirmesi beklenen Basın Kartları Komisyonu kaç kişidir ve kimlerden oluşmaktadır? Komisyon üyelerinin gazetecilikle ilişkisi var mıdır? Komisyonda görev alanların 2002-2016 yılları arasında yıllar bazında tam listesi nedir?

8)  Basın kartı alma şartlarını yerine getiren kişilerden başvuruları reddedilenlerin gerekçeleri nelerdir? Red gerekçelerinin hukuki dayanağı nedir?

9) 13 Temmuz 2017 tarihi itibariyle basın kartı sahibi kişi sayısı ve sürekli basın kartı sahibi kişi sayısı kaçtır?

10) Yukarıda bahsi geçen 177 kişiden çeşitli dönemler basın kartına sahip olmuş kişi sayısı kaçtır?

11) Bunların kaçı sarı basın kartına, kaçı sürekli basın kartına, kaçı basın şeref kartına sahiptir?

12) 177 kişiden basın kartı iptal edilmiş olan veya süresi uzatılmamış olan var mıdır? Kaç kişidir? Gerekçesi nedir?

13) AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mülakatta sözünü ettiği bankamatik kıran ve buraları soyan kişiler kimlerdir?

14 Temmuz 2017