Cezaevlerinde büyümek zorunda kalan çocuklar

13 Temmuz 2017 günü annesiyle birlikte kaldığı Gebze Cezaevi’nde 1 yaşını dolduran Miraz Bebek için babası; doğum günü pastası yaptırılması için cezaevi yönetimiyle konuşmuş ancak talebi Cezaevi yönetimi tarafından reddedilmiştir. Miraz bebeğin annesi Gülistan Diken Akbaba, 2012 yılında, “Örgüt üyeliği” suçundan, 6 yıl 3 ay hapis cezasına mahkûm edilmiş, ceza Yargıtay tarafından onanınca tutuklanarak o dönemde 7 aylık olan Miraz bebekle beraber Bakırköy Cezaevi’ne konulmuştu. Gülistan Diken Akbaba ve oğlu Miraz bebek yaklaşık 3 ay önce ise Gebze Cezaevi’ne sevk edilmiştir. Eşi Cengiz Zaza Akbaba’nın ifade ettiği üzere Gülistan Diken Akbaba’ya ceza veren hakim ve savcılar FETÖ Soruşturması kapsamında tutuklu bulunmaktadırlar.

Yapılan araştırmaların raporlarına göre 0-6 yaş arası 560 çocuk anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalmaktadırlar. Bu çocuklar yetişkinler için yapılan yemekleri yemekte, onlarla aynı koğuşlarda kalmakta ve aynı koşullarda yaşamaktadırlar. Bu çocuklar hastalandıklarında anneleri olmadan Cezaevi personeli tarafından hastaneye götürülmektedirler. Kreş ve eğitim hakkından da mahrum bırakılan bu çocuklar, yaşıtları ile oyun oynama imkanına da sahip değillerdir.

Bu bağlamda;

1. Miraz bebeğin 1. yaş gününü kutlamak için talep edilen doğum günü pastası Cezaevi yönetimi tarafından hangi gerekçe ile reddedilmiştir?

2.  Anne Gülistan Diken Akbaba’nın yeniden ve adil yargılama talebi bakanlığınız tarafından dikkate alınmış mıdır? Bu konuda başlattığınız bir çalışma var mıdır?

3. Anneleri ile birlikte cezaevinde kalan 0-6 yaş arası 560 çocuğun cezaevinde büyümemeleri için bakanlığınız ne düşünmektedir?

4. Cezaevinde anneleri ile birlikte kalan 0-6 yaş arası çocukların sağlık kontrolüne anneleri ile birlikte götürülmeleri için gerekli düzenlemeler yapılacak mıdır?

5. 0-6 yaş arası çocukların yaratıcılıklarının gelişmesi ve zihinsel gelişimleri için doğayı keşfetmeleri ve yaşıtları ile iletişim kurmaları önemlidir. Bu nedenle cezaevlerinin beton zeminleri ve gökyüzünü kapatan yüksek duvarları çocukların gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. 0-6 yaş arası çocukların kaldığı cezaevlerinde yapmayı düşündüğünüz değişiklikler var mıdır? Bu cezaevlerinde kreş açmayı düşünüyor musunuz?

17 Temmuz 2017