Botan'dan Başbakan'a: Mehmet Aybek’in silahla toplumu tehdit edip, nefrete teşvik etmesi karşısında AKP’nin kurumsal tavrı nedir?

Van Milletvekilimiz Lezgin Botan'ın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde başlatılan yürüyüşü silahla tehdit eden AKP'li yöneticiye ilişkin Başbakan Binali Yıldırım'ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi:

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasını protesto etmek amacıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde yurttaşlar tarafından Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş düzenlenmektedir. Mevcut Anayasa’nın imkân tanıdığı gösteri ve yürüyüş hakkı çerçevesinde gelişen bu protesto üzerine Düzce’de AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi olan Mehmet Aybek MP5 makineli silahla sosyal medya üzerinden "Vur de vuralım, öl de ölelim. Reis meydanlar boş değil, emrin yeter" sözleriyle yurttaşlarımızı tehdit etmiştir.

Buna benzer yaşanan önceki örnekler de düşünüldüğünde AKP’li Aybek’in silahlı tehdidinin lokal olmadığı apaçıktır. Yine 16 Nisan referandumundan önce bir AKP Sinop İl Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyesinin de “Hayır” oyu verecek yurttaşlarımızı silahla tehdit ettiği görüntüler basına yansımıştı aynı şekilde Iğdır’da da bir şahsın elinde silahla siyasetçileri tehdit ettiği görüntüler medyada yer almıştır. Özellikle 15 Temmuz darbe girişimiyle birlikte bazı kesimlere silahların dağıtıldığı çok ciddi bir iddiadır.

Türkiye’de sadece 2017 yılının ilk üç ayında silahlanmanınyüzde 10 arttığı ifade edilmektedir. Bu silahlanmanın hangi nedenlerle ve nasıl arttığına yönelik AKP Hükümeti’nden bir açıklama gelmediği gibi gerekli tedbirler de alınmamaktadır. Hatta uygun koşullarda kullanılmak üzere paramiliter güçlerin eğitildiği yönünde kamuoyuna yansıyan ciddi iddialar bulunmaktadır. Dolayısıyla her ne kadar yürüyüş düzenleyenleri silahla tehdit eden Mehmet Aybek gözaltına alınmış olsa da bu tür görüntülerin yaygınlaşması konunun üzerine ciddiyetle eğilmeyi gerektirmektedir. 

Bu bağlamda;

1- AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Aybek’in elindeki silah gerçek midir?

2- AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Aybek hakkında soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa şu an hangi aşamadadır? Mehmet Aybek hakkında nasıl bir hukuksal süreç işletilecektir?

3- Mehmet Aybek’in silahla toplumu tehdit edip kin ve nefrete teşvik etmesi karşısında AKP’nin kurumsal tavrı nedir?

4- AKP Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Aybek kimden güç almaktadır, sırtını nereye dayamaktadır?

5- Türkiye’de silahlı paramiliter güçlerin eğitildiği yönündeki iddialar araştırılmış mıdır? Bu iddiaların doğruluk payı varsa bu paramiliter güçler kimlerden oluşmaktadır?

6- Türkiye’de son yıllarda bireysel silahlanmanın bu kadar çok yükselmesinin nedeni nedir? Bunun önüne geçmek için alınan tedbirler nelerdir?

7- Gösteri ve yürüyüş hakkı kapsamında düzenlenen protestoların bu tür provokasyonlardan korunması amacıyla alınan tedbirler nelerdir?

16 Haziran 2017