Akdoğan: SİHA bombardımanı sonucu yaşamını yitiren Mehmet Temel hangi ülkenin vatandaşıdır?

Hakkari Milletvekilimiz Nihat Akdoğan'ın Hakkari'de silahlı insansız hava aracı ile sivillerin taranmasına ilişkin, İçişleri Bakanının cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesi:

31 Ağustos 2017’de, saat 15.30 sıralarında, Hakkari kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki piknik alanı olarak kullanılan Kanireş Çeşmesi’nde dört sivil kişi, Silahlı İHA (SİHA) bombalanmış, Mehmet Temel (35) yaşamını yitirmiş, İbrahim Sak (54), İsmail Aydın (43) ve Musa Tarhan (54) yaralanmıştır. Hakkari Valiliği vurulan sivilleri “işbirlikçi” olarak tanımlayarak utanç dolu bir açıklamaya imza atmıştır. Bilgisayar oyunu gibi gördüğü her canlıyı yargısız biçimde infaz etmeye odaklanmış bir zihniyetin ürünü olan SİHA’larla ilgili olarakkamuoyunda oluşan tepkiler üzerine Bakanlık olarak yaptığınız yazılı açıklama bir takım soru işaretlerinin oluşmasına yol açmıştır. Yazılı açıklamanızda SİHA’larla ilgili ortaya konulan iddialara yanıt vermek ve ailelerden özür dilemek yerine söz konusu operasyonlarda hiçbir sivil vatandaşın zarar görmediğiniifade etmektesiniz.

O halde;

1. 31 Ağustos’ta saat 15.30 sıralarında yapılan SİHA bombardımanı sonucu yaşamını yitiren Mehmet Temel kimdir? Hangi silahlı örgütün üyesidir? Mehmet Temel hangi ülkenin vatandaşıdır?

2. Aynı saldırıda ağır yaralanan İbrahim Sak (54), İsmail Aydın (43) ve Musa Tarhan (54) kimdir? Hangi silahlı örgütün üyesidirler? Bu kişiler hangi ülkenin vatandaşıdırlar?

3. Bu sivil yurttaşların olay öncesinde herhangi bir örgütün üyesi olduklarına dair bırakın mahkeme kararını bu yönlü başlatılmış bir soruşturma var mıdır?

8 Eylül 2017