Yıldırım: AYM, suskunluğu ile kendini tekzip ediyor

Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ ile milletvekillerimizin tutulduğu Kandıra Cezaevine giden heyetimiz cezaevi önünde açıklama yaptı.

Eş Genel Başkan Yardımcımız Serpil Kemalbay, MYK Üyemiz Beyza Üstün, Kadın Meclisi Sözcümüz Dirayet Taşdemir, Grup Başkanvekilimiz Ahmet Yıldırım, milletvekillerimiz Erdal Ataş ve Garo Paylan'ın yer aldığı heyet adına açıklamayı Ahmet Yıldırım gerçekleştirdi.

Yıldırım'ın açıklaması, "yasak" olduğu gerekçe gösterilerek jandarmalar tarafından engellenmek istenirken, Yıldırım, bu uygulamalar ile hukukun çiğnendiğini ifade ederek açıklamasını sürdürdü.

Yıldırım konuşmasında şunları ifade etti:

Yasa, size sadece yasak koymak için yetki vermez

Burada milyonlarca insanın oyunu almış milletvekili, belediye başkanları ve siyasetçiler yatıyor. Biz buraya öyle cezaevi koşullarının iyileştirilmesi için falan değil, direkt tutuklanmalarının Anayasa’ya aykırı olduğunu söylemek için geldik. Yasa, size sadece yasak koymak için yetki vermez.

AYM, suskunluğu ile kendini tekzip ediyor

Bu ülkenin en üst yargı organlarından olan Anayasa Mahkemesi, kendini tekzip edercesine, inkar edercesine suskunluğunu koruyor. Anayasaya aykırı bir şekilde dokunulmazlıkları kaldırılan ve hukuka aykırı bir şekilde tutuklanan arkadaşlarımızın burada rehin tutulmalarını kabul etmedik, etmeyeceğiz. Türkiye'nin taraf olduğu bütün uluslararası sözleşmeler de, altına imza atmış olduğu hukuk normları da, arkadaşlarımızın burada tutulmalarını yasaklamaktadır. Burada bizim açıklama yapmamızı engellemek isteyenler de hukuku çiğniyor. Bu yasa dışılıklarla hiçbir yere gidilemez.

Operasyonlar son bulana dek mücadelemizi sürdüreceğiz

Bir an önce arkadaşlarımızın haksız tutukluluk hallerine son verilmesi, bu rehin işlemlerine son verilmesi ve özgürlüklerine kavuşması gerektiğini söylemek için buradayız. Bu çalışmalarımız burada son bulmayacak. Kürt siyasetçilere ve HDP bileşenlerine dönük operasyonları teşhir edeceğimizi ve bu uygulama son buluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi ifade ediyoruz.

16 Mart 2017