Sadece kendimiz için değil herkes için adalet istiyoruz

Milletvekillerimiz, cezaevinde tutulan eş genel başkanları ve milletvekillerine ilişkin kararı açıklamayan Anayasa Mahkemesi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

TBMM’de yapılan basın açıklamasının ardından AYM önüne geçen milletvekilleri, bir süre oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra basın açıklaması yaptı. HDP Milletvekilleri adına Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım ve Mardin Milletvekili Mithat Sancar konuştu. Yıldırım ve Sancar konuşmalarında şunları ifade etti:

Ahmet Yıldırım:

20 Mayıs 2016 günü dokunulmazlıklarımız halk iradesine yapılan bir darbe ile katmerleşti. 225 gün önce, 4 Kasım 2016’da 5 ayrı ilde 10 ayrı savcılığın farklı dosyaları tek bir merkezden düğmeye basılmışçasına 2 Eşbaşkanımız ve milletvekillerimiz tutuklandı. Toplam 15 milletvekilimiz tutuklandı.

Biz 225 gündür şu kurumdan, Anayasa Mahkemesi’nden (AYM) bir imtiyaz, bir iltimas beklemiyoruz. Daha önce verildiği içtihat kararlarına uymasını bekliyoruz. Biz yapılan darbeye ortak olması bir yana bu darbenin ortadan kaldırılmasına hizmet edecek bir karar almasını bekliyoruz.

Yargının, darbenin bir ayağı haline getirilmesi değil, demokratik siyasete yapılan darbeye hukuki bir karar getirmesini bekliyoruz.

2015’te Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandığında 92 gün sonra, AYM bir karar verdi. Doğru bir karar verdi. Bir hukuksuzluğu ortadan kaldırmak adına tutukluluk haline son verdi. 2 gazeteci için o tezcanlılığı gösteren AYM, 6 milyon insanın oyuna mahzar olmuş 15-20 milyonun iradesini taşıyan 11 milletvekili ile ilgili suskunluğunu koruyor.

AYM, parlamentonun ikinci büyük partisi için 225 gündür neden karar verilmiyor

Karar vermedikleri her gün kurumsal kimliklerine ve meslek onurlarına mesafe koyuyorlar. Bu parlamentonun ikinci büyük partisi için 225 gündür neden karar verilmiyor. Bu hukuksuzluğun ortadan kalkmasını, ülkenin daha fazla itibar kaybetmemesini istiyoruz.

Arkadaşlarımızın dokunulmazlıkları savunulmaları bile alınmadan toptancı bir mantıkla kaldırıldı. Biz bundan sonra da durmayacağız. Bu hukuk garabeti ortadan kaldırılmadığı sürece başta milletvekili arkadaşlarımız, seçilmişler ve tüm siyasetçiler özgürlüklerine kavuşuncaya kadar, kalıcı bir barış ortaya çıkıncaya kadar, her ferdin eşit özgür bir yurttaş oluncaya kadar bunun mücadelesini vereceğiz. Bizlere haksızca bedel ödetilmek istendi. Hz Ali’nin sözünde olduğu üzere haksızlığa boyun eğenler sadece hakkını değil, onurunu da kaybeder. Yol yakınken yaptıkları yanlışın faturasını bu ülkenin 80 milyon insanının ödememesi için, bu ülkenin birliği ve bütünlüğünü çoğulculukla savunabilmek adına aklı selime ve darbe mantığından vazgeçmeye davet ediyorum.

Mithat Sancar:

Adalet talebi demokrasiyi güçlendirme, barışı tesis etme talebidir

Biz adalet talep ettik ama sadece AYM’den karar vermesiyle sınırlı tutmadık bu talebimizi. Adaletsizlik yaygınlaşırsa tüm demokrasi güçleri bunun mağduru olacak, tüm toplum altında kalacaktır dedik. AYM’den somut talebimiz; içtihatlarına uyması ve tutuklu milletvekilleriyle ilgili başvurumuzu karara bağlamasıydı. Ama karşılık bulmadı. Bu tutumu hukukla, mantıkla açıklamak mümkün değil. Belli ki AYM de tüm yargı erki gibi korku, baskı altında. Bugün yargı, iktidarın isteği dışında karar verebilecek bir durumda değil. İktidar bir kararname ile istediği hakim ve savcıyı açığa alabilir. Örnekleri de geçtiğimiz 11 ayda sıklıkla yaşandı. Mahkemeler iktidarın bir aracı gibi hareket etmek zorunda bırakıldı. Yine de vicdanlı hakimler olduğu inancımızı yitirmek istemiyoruz. Adalet talebi demokrasiyi güçlendirme, barışı tesis etme talebidir. Biz hep bu talep doğrultusunda yürüdük.

Demokrasi mücadelesini en geniş çerçeve büyüteceğiz

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması da aylardır dile getirdiğimiz uyarıların haklılığını göstermiştir. Bu saatten sonra yapılması gereken şey bellidir. Geçmişte bu adaletsizliğin; demokrasi çöküşünün ortaya çıkışını engellemek konusunda yeterli katkıyı sunmayan kim olursa olsun bugün adalet talebinde bulunuyorsa yaptığı iş haklıdır, doğrudur. Bizim yapacağımız, bu demokrasi mücadelesini en geniş çerçevede büyütmektir. Her türlü demokratik mücadele yöntemini, tepkiyi doğru buluyoruz.

Mücadelemizi tüm demokrasi güçleriyle birlikte yürümeyi hedefleyerek sürdüreceğiz

Sadece kendine adalet talebi, adalet talebinin en çürük olanıdır. Biz asla sadece kendimize adalet talep etmedik. Tüm mağdurlar için adalet, tüm toplum için eşit haklar, özgürlük istiyoruz. Demokrasi, adalet, özgürlük, eşitlik talebimiz asla vazgeçmediğimiz temel görevimizdir. Bundan sonra da Türkiye’deki tüm demokrasi güçleriyle birlikte yürümeyi hedefleyecek şekilde devam ettireceğiz.

16 Haziran 2017