Meclis grubumuz HSK üye seçimlerini protesto etti

TBMM Genel Kurulunda gerçekleşen Hakimler Savcılar Kurulu üyelik seçimlerini protesto ettik ve oylamaya katılmama kararı aldık. Oylama başlamadan önce Genel Kurul’dan ayrılan meclis grubumuz adına söz alan Grup Başkanvekilimiz Filiz Kerestecioğlu, şöyle konuştu: 

Bugün, 16 Nisan referandumunun ilk ayı tamamlandı; 16 Mayıs'tayız. Biz, hem referanduma götüren sürecin hem de sonuçlarının meşru olmadığını düşünüyoruz. Bunun şu anda karşılık bulacak iki uygulaması olacak: Bir tanesi HSK üyelerinin seçimi, diğeri de partili Cumhurbaşkanlığı. Meşru olmayan bu sonuçları tanımadığımızı ifade ediyoruz. Hâlâ insanların hem hukuki olarak hem de demokratik haklarını kullanarak "hayır" oylarının peşinde olduğunu düşünüyoruz ve aynı şekilde biz de böyleyiz.

Burada seçilecek üyelerle ilgili de çok sayıda şaibe ortaya çıkmıştır. Zaten siyasal olan yargının daha da siyasallaşmasından başka bir şeye hizmet etmeyecek olan bu oylamayı da meşru bulmadığımızı ve oylamaya katılmayacağımızı ifade etmek istiyoruz.

16 Mayıs 2017