Heyetimiz: Meclis’teki tüm partiler Şapatan’a gidip işkenceye tanıklık etmelidir

Şemdinli'nin Şapatan (Altınsu) köyündeki işkence olayını incelemek ve yurttaşlarla dayanışmak için köye giden PM Üyemiz Özgür Zeydanoğlu ile milletvekillerimiz Mizgin Irgat ve Nihat Akdoğan gözlemlerini paylaştı.

Vicdan ve Adalet Nöbetinin 17’nci gününde Van’da kameralar karşısına geçen heyetimiz hazırladıkları ön rapora dair bilgiler vererek çektikleri fotoğrafları kamuoyuna sundu.

Şapatan'daki işkencelerin üzerini örtmeye çalışan devlet yetkililerine tepki gösteren heyet, yetkililerini Şapatan'a işkence izlerini kendi gözleri ile görmeye çağırdı.

Hakkari Milletvekilimiz Nihat Akdoğan açıklamada şunları ifade etti:

Şemdinli ile ilgili izlenimlerimiz sadece 2017 yılına ait değil. 2015 ile başlayan bir sindirme, göçertme anlayışı ile karşı karşıyayız. Ayın 5’inde bir çatışma çıkıyor, güvenlik güçleri hayatını kaybediyor. Bir tanesi de yaralanıyor. Bunun üzerine muhalif yönü, devletin o tekçi faşist zihniyetine teslim olmayan Kürt kimliği ile ön planda olan dört tane mahallemizin içerisinde yer aldığı Şapatan köyündeki vatandaşlara sistemli bir şekilde şiddet uygulanmış. 

Ziyaretlerimiz sonucunda, hastaneye ya da ifadesi alınmaya götürülen 36 kişinin çoğu ile bir araya geldik. Bizlere söyledikleri “bize, burada 1 kişi öldü bunun bedelini biz size ödettireceğiz dediler” oldu.

Ülkenin batısında OHAL süreci işletilirken Şemdinli’de işletilen doğrudan sıkıyönetim koşullarıdır. Sadece 2-3 eve savcılık arama izni olmasına rağmen yüzün üzerinde eve baskın düzenlenmiş. Kim önlerine çıktıysa şiddete, hakarete maruz kalmış. Bunların içerisinde 6 yaşındaki çocuktan tutun 90 yaşındaki ninemize kadar insanlar var. Raporumuz içerisinde darp edilen 36 vatandaşımız var ama biz heyet olarak görüştüğümüzde sadece bir aileden 7 kişi bu işkenceye tabi tutulmuştu.

Vali alanen yalan söylüyor

Hakkari Valisinin biz oraya varmadan 1 saat önce alelacele yaptığı “Şemdinli’de kimse şiddete maruz kalmadı” açıklamasının hepsi başından sonuna yalandır. İsterlerse kimsenin yalan beyanda bulunmadığını, köylülerin üzerlerindeki işkence izlerini de görerek müşahede edebilir.

Doktorundan savcısına, savcısından kaymakamına, kaymakamından valisine kadar burada birlikte bir görüntü verilerek Şapatan’da kimseye şiddet uygulanmamıştır diyorlar. Peki, biz oraya gittik bakın, bu fotoğrafları bizzat biz çektik. Açıklama yapıyorlar, kimse darp edilmemiş diye. Açıklama yapan devletin valisidir, halkın valisi değil. Devlet yetkililerine çağrı yapıyoruz, gidin Şapatan’daki işkenceleri kendiniz görün.

Özellikle kimsenin evine zorla girilmedi deniliyor. Bakın bu da zorla kapıların kırıldığının ispatıdır.

Siz bu ülkenin Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Cumhurbaşkanı, oradaki halktan özür dileyecek misiniz?

HDP Bitlis Milletvekili Mizgin Irgat ise şöyle konuştu:

Devlet yetkilileri Şapatanlıların telefonlarına cevap vermiyor

Vicdan ve Adalet nöbetinden çıkıp Şapatan köyüne gittik. Neden vicdan ve adalet nöbetleri? Tam da Şapatan’da yaşananların yaşanmaması için, insan haklarının bu ülkeye hakim olması için. Şapatan’da ne vicdan vardı ne adalet vardı. Köylüler bizimle yaşananları paylaştılar, evlerini gezdik yaralarını gördük. 90’lı yıllarda yaşanan işkencelerle mahkum olan Türkiye’de yine işkence uygulanmaktadır. Buradan bir kez daha vicdan ve adalet diyoruz.

Hiçbir hukuki ve insani uygulamanın kabul edemeyeceği şekilde sabaha karşı bir köy topyekün şiddete uğramıştır. Hiçbir savcılık kararı olmaksızın köylüler işkenceye uğramış, düşman hukuku ile köylülere saldırılmıştır. Kadınlar cinsel şiddete uğramıştır. Hiçbir devlet yetkilisi Şapatan’ı ziyaret etmemiş, köylülerin telefonuna çıkmamıştır.

İşkenceye sıfır tolerans değil tam gaz

Şapatan’da gördük ki işkenceye sıfır tolerans değil işkenceye tam gaz denilmektedir. köylülere hem şiddet uygulanmış hem paralarına el konulmuştur. 90 yaşındaki Zekiye Ana’ya çocuğunun gözleri önünde işkence uygulanmış bir köyden söz ediyoruz.

Bu ülke 90’ların da ötesine geçmiştir. Anayasaya, ceza kanununa, imzacı olunan tüm sözleşmelere aykırı biçimde yeni dönemin bir uygulaması hayata geçirilmiştir. Tek bir kişi bu işkenceler nedeniyle açığa alınmamıştır. İstanbul Sözleşmesi’ne aykırı rapor düzenleyen doktor hala görevindedir. Vali alenen yalan beyanda bulunmaktadır.

Meclis’teki tüm partiler Şapatan’a gidip tanıklık etmelidir

Şapatan adalet bekliyor! Sadece HDP değil, Meclis’teki tüm partiler Şapatan’a gitmeli ve tanıklık etmelidir. Şapatan’ın neler yaşadığını Hakkari’ye Yüksekova’ya girdiğinizde anlayabilirsiniz. Adeta bir askeri kampa girmişsiniz gibi bir gözlem yapınca Şapatan’a neler yaşatıldığını da anlayacaksınız.

“İşkenceye sıfır tolerans” diyen AKP Genel Başkanı’na soruyoruz Şapatan’a ilişkin ne yapacaksınız? Bu işkenceler OHAL ile açıklanamaz. Şapatanlılara yaşatılanları biz asla kabul etmiyoruz. Bu gibi sorunlar yaşanmasın diye, barış sağlanabilsin, kadına yönelik şiddet son bulsun diye vicdan ve adalet demeye devam edeceğiz.

Heyetimiz hazırladıkları raporun tamamını daha sonra kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.

10 Ağustos 2017