AİHM'e yeniden başvuran heyetimizin Avrupa temasları devam ediyor

Parti Sözcümüz Osman Baydemir, Milletvekillerimiz Feleknas Uca, Ertuğrul Kürkçü ve Mithat Sancar ile Avrupa Temsilcimiz Eyyup Doru'dan oluşan heyetimiz Strazburg'taki temaslarına devam ediyor. Heyetimiz iki gündür yaptığı görüşmelerde Eş Genel Başkanlarımız ile milletvekillerimizin tutukluluk durumunu Avrupa’da gündeme getirdi. 

Heyetimiz, sırasıyla Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer ve Sol Parti Miletvekili Martina Michels, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Sosyalist Partisi Başkanı Sergei Stanishev, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin Kabine Başkanı Fabrizia Panzetti ile bir araya geldi.

Cezaevinde tutulan Eş Genel Başkanlarımız ve milletvekillerimizin durumu, görüşmelerin öncelikli gündemiydi. Önceki gün AİHM’e ‘acil görüşme’ ve ‘ihtiyatı tedbir kararı alması’ başvurusu yapan heyet, görüşmelerde başvurunun gerekçesini dile getirdi. Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan’ın milletvekilliklerinin peş peşe düşürüldüğünü hatırlatan heyetimiz, AİHM dokunulmazlıklarla ilgili karar almadığı sürece bu ihtimalin HDP’li tüm milletvekilleri için geçerli olduğunu hatırlattı.

Görüşmelerin gündeminde Türkiye’deki OHAL uygulamaları, yargının etkisizleşmesi ve siyasallaşması, tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirmesi gibi konular da vardı. 

Avrupa kurumları ve Avrupa Parlamentosu'nun üye ve gruplarının temsilcileriyle gün sonuna kadar görüşmelerini sürdürecek olan heyet, Perşembe günü Türkiye’ye dönecek.

 

17 Mayıs 2017