Gözaltına alınanları serbest bırakın...

Bugün sabaha karşı Antalya, İstanbul, İzmir, Kayseri, Muş ve Mersin’de eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda elimize ulaşan ilk bilgilere göre Antalya ve Mersin İl Eşbaşkanlarımız ile 2 avukatın da aralarında bulunduğu 37 kişi gözaltına alınmıştır. Antalya il ve ilçe binalarımıza yapılan baskınlarda, duvarlardaki tutuklu Eş Genel Başkanlarımız dahil tüm fotoğraflar alınmış, bilgisayarlara el konulmuştur. 

Basına “terör operasyonu” olarak yansıtılan söz konusu baskın ve gözaltılar, iktidarın başta partimiz olmak üzere tüm demokratik muhalefeti susturma ve faşizmin kurumsallaşmasına karşı ortak mücadeleyi engelleme girişimidir.

Eş Genel Başkanları ve milletvekilleri dahil 5000’den fazla yönetici ve üyesi cezaevlerinde rehin tutulan partimizin gözaltı ve tutuklamalarla sindirilemeyeceği çok açıktır. HDP, bu ülke halklarının yüreğinde edindiği onurlu yerden bu faşizan uygulamalarla indirilemez. Bu gerçeği,  hukuku, yargıyı ve tüm kurumları kendi politikalarına alet etmekte sakınca görmeyen AKP Genel Başkanı'na bir kez daha hatırlatıyoruz. 

Vicdan ve Adalet Nöbetimizi hedef alan, toplumsal adalet için sürdürdüğümüz mücadele ve direnişi engellemeye yönelik bu operasyonun bizleri durdurmayacağı açıktır. 

Bilinmelidir ki, baskılar ne kadar artarsa artsın, herkes için adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz. 

Bu temelde toplumun tüm demokratik güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşları faşizmin kurumsallaşmasını durdurmak için ortak mücadelede yer almaya çağırıyoruz. 

Düzmece iddialarla gözaltına alınan arkadaşlarımızın derhal bırakılmasını talep ediyoruz.

Halkların Demokratik Partisi 
Merkez Yürütme Kurulu
11 Ağustos 2017