Datça'da HDP adayları tanıtıldı

HDP'nin Daçta adayları Datça halkına tanıtıldı. Aday tanıtım ve seçim bürosu açılışına Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Muğla Belediye Eşbaşkan adayı Ayşe Erdem de katıldı. Sarıyıldız ve Erdem'le birlikte ilçeye gelen çok sayıda yurttaş Datça girişinde yolu kesen çok sayıda polis tarafından, güvenlik gerekçesiyle engellendi. Polisin HDP'lilere izin vermemesi üzerine polise tepki gösterildi. Kısa bir süre bekleyişin ardından konvoyun ilçeye girişine izin verildi.

Sarıyıldız ve eşbaşkan adayları onlarca araçlık konvoy eşliğinde ilçe merkezini gezerek halkı selamladıktan sonra, seçim bürosunun önüne geldi. Araç konvoyu, seçim bürosu önünde toplanan yüzlerce yurttaş tarafından coşkulu bir şekilde karşılandı.

Açılışta konuşan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, "Kürdistan'da Kemallerin, Hayrilerin İbrahim Kaypakkayaların, direniş bayrağını canlarıyla kanlarıyla yükselttiği Amed zindanından geliyorum. Oradan sizlere selam getirdim. Can Yücel'in de dediği gibi Datça'da birçok etkin inançlar, birçok kesimden insanlar vardır. Datça'nın güzel bir doğası, güzel bir çevresi de vardır. Şimdi HDP tam da bunu anlatmaktadır'" diye kaydetti.

Konuşmaların ardından HDP Datça Belediye Eşbaşkan Adayları Selim Şimşek ve Çidem Erkan halka tanıtıldı. Ardından coşkulu bir şekilde seçim bürosunun açılışını yapıldı. Açılışın ardından Sarıyıldız, HDP Muğla Büyük Şehir Belediye Eş Başkan Adayı Ayşe Erdem ile partililer, ilçede bulunan Can Yücel'in kabristanını ziyaret etti. Burada kısa bir konuşma yapan Sarıyıldız, geçtiğimiz yıllarda Can Yücel'in mezarına yapılan saldırıya kınayarak, "Üstadı mezarında da rahat bırakmıyorlar'"dedi.

09.02.2014